14

Umenie pre Trnavu

Autor(i)
Veronika Šlachtová
Web sa pripravuje, náhradné portfólio tu https://www.behance.net/veroin
Miesto/lokalita
Haulíkova, 917 01 Trnava, Slovakia
Odhadovaná cena
400€ bez rekonštrukcie
Umenie pre Trnavu

Cez Haulíkovu ulicu sa denne premelie veľké množstvo ľudí. Napriek tomu, že z nej vidno obe zrekonštruované synagógy, táto ulica v centre mesta nepôsobí veľmi esteticky. Rada by som navrhla projekt, v ktorom by sa spojilo zopár umelcov z Trnavy a okolia, a spolu by vytvorili konceptuálnu maľbu na teraz pomaly rúcajúcej sa stene. Táto stena na Haulíkovej ulici však najprv potrebuje rekonštrukciu. Je to nevyužité miesto s výbornou polohou. Ulička má za sebou taktiež kus histórie, na ktorý by sa dalo nadviazať.
Koncept spomínanej maľby potrebuje ešte širšie rozpracovanie. Uistila by som sa, že pre spoluprácu na tomto projekte sú vybraní tí správni ľudia, spolu s ktorými by bolo možné vytvoriť a šíriť myšlienkový odkaz. Umenie je o výzve. Pre nás by bola výzva vniesť tomuto miestu s nevyužitým potenciálom hodnotu, a zároveň by dokončený street art vyzýval aj všetkých ľudí zamyslieť sa a niečo si so sebou odniesť.
Žiaľ, stále veľa Trnavčanov nemá vybudovaný vzťah k umeniu ani kultúre. Preto je dôležité priniesť do Trnavy toho čo najviac a zapojiť aj človeka, ktorý len slepo prechádzal ulicami.
Verejnému umeniu, ktoré je priamo v uliciach, sa človek nevyhne a nemusí platiť vstupné aby videl a absorboval to, čo mu umenie ponúka. A to je práve to, čo Trnave chýba.

Poloha na mape